Dzień pełen pyrzyckich wrażeń

Wyjazd do Pyrzyc, który miał miejsce we wtorek, 20 lipca br., śmiało możemy nazwać potrójną ucztą, ucztą dla ducha, ucztą przyjaźni, a także ucztą w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Na specjalne zaproszenie Prezesa pyrzyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Pani Zenobii Walczak, członkowie krzęcińskiego UTW wraz z grupą pasjonatów historii Pomorza i Nowej Marchii odwiedzili Ziemię Pyrzycką. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć naszych mediewistów, Wójta Gminy Krzęcin, dr Bogdana Wojciecha Brzustowicza i Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Choszcznie, dr Grzegorza Jacka Brzustowicza.

Pierwszym punktem spotkania było Sanktuarium Maryjne w Brzesku, o którym opowiedział nam prof. dr hab. Edward Rymar, postać niezwykła, z ogromnym zasobem wiedzy, którą swoim słuchaczom przedstawia w sposób interesujący, dostępny, ale i dowcipny. Warto przypomnieć, iż profesor Rymar w czerwcu br. gościł z pyrzyckim UTW w Krzęcinie, gdzie został uhonorowany przez wójta Bogdana Wojciecha Brzustowicza odznaczeniem „Zasłużony dla Gminy Krzęcin”.

Podczas pasjonującej wycieczki doszło również do spotkania z Burmistrzem Pyrzyc, Panią Marzeną Podzińską, Wiceburmistrzem Pawłem Chytem oraz seniorami zrzeszonymi w pyrzyckim UTW. Przyznać należy, że zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie i gościnnie i już po krótkiej rozmowie wiedzieliśmy, że to wspaniała okazja do nawiązania dłuższej przyjaźni, a i co podkreśliła Pani Burmistrz, okazja do podpisania porozumienia o współpracy między gminą Pyrzyce a gminą Krzęcin.

Wspomniany profesor Rymar i towarzyszący Mu członkowie lokalnego UTW zabrał nas na spacer po Pyrzycach. Wydawać by się mogło, że krótki, ale za to, proszę nam wierzyć na słowo, niezwykle intensywny. Udało nam się zobaczyć m.in. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, mury obronne, Muzeum Ziemi Pyrzyckiej, zabytkowe baszty czy Studzienkę św. Ottona. Na szczęście zdołaliśmy, czasem i z trudem, nadążyć za energicznym, pełnym zapału i wigoru profesorem.

W Pyrzyckim Domu Kultury zwiedziliśmy galerię i obejrzeliśmy świetnie zrealizowaną projekcję filmu o pyrzyckich festiwalach folklorystycznych. Sympatycznym, a przy tym całkowicie spontanicznym akcentem był na prośbę wójta krótki występ na scenie pyrzyckiego Domu Kultury, Inspektora ds. promocji, Pani Sandry Żuk, co wywołało do tablicy Wiceprezesa UTW Pyrzyce, Pana Stanisława Chylińskiego, który zaprezentował skecz o żonie i mężu. Doświadczenie to pokazało, jak wiele wspólnych inicjatyw jeszcze przed nami.

Obfita w atrakcje wycieczka  zakończyła się pysznym obiadem przygotowanym przez sekcję kulinarną UTW. I tak bogaci w wiedzę, nowe znajomości, z pełnymi brzuchami wróciliśmy szczęśliwi do Krzęcina.

A współpraca już kwitnie, na co się ogromnie cieszymy! Dziękujemy Pyrzycom!!!

Wpisany przez: admin

  • :
  • :

Dziś jest czwartek 05 sierpnia 2021, imieniny: Marii i Stanisławy

Najbliższe wydarzenie: