Akcja LATO NA WSI w Gminie Krzęcin

Wakacje każdemu kojarzą się ze słońcem i ciepłą wodą. To czas, który możemy wykorzystać na wypoczynek, przemyślenia i wspaniałą przygodę. Przez cały rok szkolny spędzamy czas nad nauką, pogłębiając  swoją wiedzę. Tym bardziej nasza radość nie zna granic, gdy możemy udać się w końcu na zasłużone wakacje. LATO NA WSI to coroczna akcja zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Krzęcinie w miesiącu lipcu. Tym razem hasłem przewodnim było „Baw się z nami – kolorami”.

Akcja LATO NA WSI przebiegała w 9 placówkach na terenie gminy: Objezierzu, Rakowie, Chłopowie, Granowie, Mielęcinie, Przybysławiu, Żeńsku, Kaszewie i Krzęcinie. Zajęcia w Klubach Kultury odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 1100-1600.

W czerwcu każdy z tych klubów wylosował kolor, który był tematem zajęć.

 • Klub Kultury w Krzęcinie - kolor brązowy
 • Klub Kultury w Objezierzu -  kolor niebieski
 • Klub Kultury w Rakowie -  kolor fioletowy
 • Klub Kultury w Mielęcinie -  kolor zielony
 • Klub Kultury w Przybysławiu -  kolor żółty
 • Klub Kultury w Żeńsku -  kolor różowy
 • Klub Kultury w Kaszewie -  kolor czerwony
 • Wiejski Dom Kultury w Granowie -  kolor pomarańczowy
 • Wiejski Dom Kultury w Chłopowie -  kolor czarny

Dzięki tym barwominstruktorzy realizowali bloki zajęć o charakterze sportowym, rękodzielniczym  i artystycznym. Dzieci rozpoczynały zajęcia grami i zabawami interakcyjnymi. W ramach zajęć artystycznych uczestnicy próbowali swoich umiejętności w takich dziedzinach sztuki jak: taniec, teatr, śpiew czy plastyka. Na zajęciach sportowych dzieci grały w gry zespołowe, bawiły się w specjalnie dostosowane do ich możliwości ruchowych zabawy zręcznościowe.Akcja „LATO NA WSI” to okazja do spotkań integracyjnych między klubami, podczas których dzieci mogły rywalizować między sobą w różnych dziedzinach. Takie spotkania kończyły się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Oprócz zajęć odbywały się spotkania orazpogadankiz przedstawicielami różnych instytucji, między innymi:

-– panem Grzegorzem Knerą z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chłopowie(spotkanie dotyczyło tematu bezpiecznych wakacji w połączeniu z pokazem sprzętu strażackiego)

- Z Prezesem Oddziału Powiatowego WOPR w Choszcznie Bronisławem Pawlaczykiem (bezpieczne korzystanie i przebywanie nad wodą, a także umiejętność używania sprzętu ratunkowego oraz udzielanie pierwszej pomocy)

- Z policjantami z Posterunku Policji w Krzęcinie (demoralizacja osób nieletnich, nadużywanie alkoholu oraz środków odurzających, włóczęgostwo i bezpieczeństwo podczas wakacji).

- Z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarstwa („Tajniki Wędkarstwa” – nad jeziorem w Rakowie)

Dużą atrakcją tegorocznej akcji „Lato na wsi” były wyjazdy do Szczecina na kompleks basenowo-rekreacyjny ARKONKA. Wyjazdy zorganizowane zostały przy współpracy
z panią Kazimierą Prokopiak – przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Odbyły się dwa wyjazdy, w których łącznie wzięło udział około 100 osób
z Gminy Krzęcin.  Dzieci i młodzież,oprócz szaleństw basenowych, miały zapewnioną kiełbaskę z ogniska i w drodze powrotnej obiad w McDonald’s.

 

Mimo, że trwają wakacje,instruktorzy nie zapomnieli o książkach i wraz z dziećmi wybrali się na wycieczkę do Publicznej Biblioteki w Krzęcinie, gdzie w ,,KOLOROWY ŚWIAT BAJEK” wprowadziła ich Ewa Smoderek, organizując wspólne czytanie. Spotkanie zakończyło się bajecznymi kolorowymi zajęciami plastycznymi.

W tegorocznej akcji lato nie mogło zabraknąć artystycznych spotkań z mamą i tatą. ,,DZIEŃ Z KOLORAMI” to cykliczna impreza, która już trzeci raz zachęca rodziców do wspólnych działań ze swoimi pociechami. Rodzice, mimo swoich obowiązków i pracy zawodowej znaleźli czas, aby wziąć w niej udział. Było barwnie, wesoło, a  przede wszystkim rodzinnie.

24 lipca w Wiejskim Domu Kultury w Chłopowie na zaproszenie Klubu Aktywnego Seniora odbyło się spotkanie z aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, obecnie aktorem teatru im. Osterwy w Gorzowie Wlkp., MICHAŁEM ANIOŁEM. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Chłopowa, goście wypoczywający w Chłopowie oraz uczestnicy akcji „LATO NA WSI”. W podziękowaniu za spotkanie dzieci i młodzież podarowały aktorowi samodzielnie wykonanąpodczas warsztatówszkatułkę wykonaną metodą decoupage.

W tym samym dniu na boisku „Orlik 2012” w Krzęcinie odbyły się otwarte Mistrzostwa Gminy Krzęcin w Piłce Nożnej 6-osobowej, w których wzięło udział ponad 70 osób z powiatu choszczeńskiego. Najlepszą drużyną okazał się KLON Krzęcin, który w finale pokonał ŚWIT Barnimie, najlepszym strzelcem został Przemysław Hładoniuk, a najlepszym bramkarzem Przemysław Grzegorczyk.

Oprócz atrakcji dla dzieci i młodzieży, organizatorzy pomyśleli również o osobach dorosłych. Znakomitym pomysłem okazało się zorganizowanie pięciu koncertów zespołów śpiewaczych ,,Nadzieja” i ,,Stokrotki”, które miały na celu zaktywizować inne miejscowości do założenia Klubu Seniora lub Koła Gospodyń Wiejskich.

Akcja „LATO NA WSI” w Gminie Krzęcin zakończyła się 30 lipca. Imprezę rozpoczęła wielobarwna parada, podążająca ulicami Krzęcina do amfiteatru. Następnie swoje pięć minut na scenie miały wszystkie placówki kultury, które przygotowywały krótkie, „kolorowe” występy artystyczne. Zakończenie akcji wzbogaciły występy artystyczne zaproszonych gości, również „kolorowych” - klaunów RUPHERTA I RICO. W ich wykonaniu można było obejrzeć widowisko pt. „PAKUJEMY ZAPASY I JEDZIEMY NA WCZASY”.

Po wyczerpujących kolorowych wariacjach z klaunami, każdy mógł usiąść i zjeść pyszną kiełbaskę z grilla.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i nasza kolorowa wakacyjna przygoda także dobiegła końca. Ale nie martwcie się, czekamy na Was już we wrześniu w nowym roku kulturalnym i już możemy obiecać, że kolejny rok spędzony z kulturą będzie wyjątkowy i niezapomniany.Szykujemy dla was moc atrakcji. ZAPRASZAMY!

 

Wpisany przez: Admin

 • :
 • :

Dziś jest czwartek 14 listopada 2019, imieniny: Serafina i Rogera